Monika Dewudzka – Handmade Luxury Knitwear

O produkcie

Do tworzenia moich projektów wybrałam wełnę ponieważ:

– jest naturalna,

– izoluje ciepło,

– posiada właściwości termoregulacyjne,

– jest miękka, piękna, luksusowa,

– wyroby z niej są niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju.

Wełna nie pochodzi jedynie od owiec.

 

Mianem wełny określamy między innymi:

– wełnę owczą – merynos, szetland,

– wełnę wielbłądzią – wikunię, kamel, wigionię;

– wełnę lam – alpakę;

– wełnę kozią – moher, kaszmir,

– wełnę króliczą – angorę.

 

WEŁNA OWCZA – jak sama nazwa wskazuje pozyskiwana jest od owiec różnych gatunkowo , zamieszkujących tereny Europy, Ameryki Południowej, Azji i właściwie całego Świata.

Najszlachetniejsze rodzaje wełny to: merynos, szetland.

WEŁNA MERYNOS (MERINO) – pozyskuje się ją z futra owiec rasy merynos australijski, która wbrew nazwie jest hodowana na terenie Nowej Zelandii. Ubrania lub elementy garderoby wykonane z wełny merino są szczególnie poszukiwane zwłaszcza przez miłośników sportów zimowych oraz wypraw wysokogórskich.

Owce rasy merynos zamieszkują górzyste tereny Nowej Zelandii, gdzie panują bardzo trudne warunki atmosferyczne. W lecie temperatury dochodzą do ponad 40°C  a zimą spadają nawet poniżej -20°C . Wełna ta jest gęsta, ale jej włókna są bardzo cieńkie i delikatne. Runo tych owiec chroni zarówno przed niskimi temperaturami, jak i nie jest uciążliwe podczas upałów. Latem wełna ta oddycha i nie dopuszcza do przegrzania organizmu owiec, a zimą grzeje, chroniąc przed niskimi temperaturami, deszczem i śniegiem.

Wełna merynosów jest lekka, pochłania wilgoć, jest termoregulacyjna, odporna na zapachy, antystatyczna, elastyczna, przewiewna, łatwa w czyszczeniu, ognioodporna i chroni przed promieniowaniem UV.

Włókna wełny merino są puszyste, przyjemne w dotyku i bardzo delikatne.

SZETLAND – wełna owiec z Wysp Szetlandzkich, jest to doskonała alternatywa dla wełny merynosów.

ALPAKA – pochodzi od lam, Alpak, które hodowane są głównie w Ameryce Południowej. Jest to piękna , ciepła wełna z lekkim połyskiem. Jest lekka, miękka i delikatna, ale jednocześnie bardzo wytrzymała. Jest hipoalergiczna, ponieważ nie zawiera substancji będących najczęstszymi alergenami i nie wymaga użycia chemikaliów.

Alpaka jest towarem luksusowym. Produkuje się jej 400 razy mniej niż wełny owczej. Często jest mieszana w motku z jedwabiem.

KASZMIR– pozyskiwany jest z wełny kóz kaszmirskich zamieszkujących zbocza Himalajów. Jest to luksusowe i bardzo przyjemne w dotyku włókno. Włókna są bardzo cieńkie, przez co puszyste. Proces pozyskiwania jest niezwykle czasochłonny dlatego też wartość rynkowa kaszmiru jest na bardzo wysokim poziomie.

Wełna ta doskonale nadaje się do robótek, z których powstają szale, swetry, kardigramy i inne.

ANGORA – pozyskiwana jest z długowłosych królików angorskich. Jest aksamitna w dotyku i niesamowicie delikatna. Posiada w strukturze długi, piękny włos. Można stosować ją samą albo jako dodatek do na przykład wełny owczej i alpaki.

MOHER – wełna pozyskiwana od kóz angorskich. Jedno ze źródeł podaje, że miejscem pochodzenia moheru jest Tybet. Na przestrzeni wieków próbowano poszerzyć hodowle i bardziej rozpowszechnić ten rodzaj wełny, jednak cena zawsze była na wysokim poziomie. Moher charakteryzuje się długim włóknem, dużą lekkością, puszystością oraz połyskiem. Służy do wyrobu swetrów, kamizelek, szalików, rękawiczek i innych.

 

JEDWAB NATURALNY

Poza powyższymi do realizacji projektów używam również naturalnego jedwabiu. Jest on jednym z najbardziej luksusowych tkanin i nici na świecie.

Jedwab pochodzi z Chin, gdzie wytwarzano przędzę jedwabną. Broniono skutecznie tajemnicy jego powstawania. Przędza jedwabna przygotowywana jest ręcznie.

JEDWAB jest to luksusowe włókno pochodzenia zwierzęcego, uzyskiwane z kokonu jedwabnika morwowego lub jedwabnika dębowego.

Podstawową różnicą pomiędzy jedwabiem morwowym a dębowym jest to czym żywią się jedwabniki. Jedwabniki, które odżywiają się liśćmi dębu produkują jedwab dębowy, zwany dzikim. Jedwab morwowy natomiast uzyskiwany jest poprzez hodowlę jedwabnika morwowego, który żywi się liśćmi drzewa morwowego.

Jedwab morwowy którego używam do mojej pracy jest wyższej jakości, jest bardziej elastyczny, długi, delikatny w dotyku i o wiele mocniejszy. Nici są perłowe.

Jedwab dębowy jest szorstki w dotyku, jest szary i jest mniej trwały od poprzednika